Skip to content

KRĀŠŅAIS ZIEMASSVĒTKU AUGS – PUANSETIJA.

Eiforbija, Ziemassvētku zvaigzne, puansetija – visi šie vārdi apzīmē krāšņo, visbiežāk koši sarkano zvaigznes formas augu, kurš rada Ziemassvētku noskaņu ne vienā vien mājā. Puansetijas dzimtene ir Meksika un Centrālamerika, kur tās aug savvaļā un sasniedz pat 4 metru augstumu. Lai arī lielākoties puansetiju katru gadu tiek iegādāta no jauna, patiesībā tas ir daudzgadīgs augs, un, ievērojot visus kopšanas priekšnosacījumus, arī var izdoties to saglabāt līdz nākamajiem svētkiem.

  • Laistīšana.

Viena no lielākajām kļūdām, kādēļ puansetija aiziet bojā, ir pārlaistīšana. Augsnes virskārtai jābūt mazliet mitrai, bet uz šķīvīša zem poda nedrīkst krāties liekais ūdens. Īpaši tas kaitē maziem audziņiem, kādus var nopirkt veikalos plastmasas podiņos, mazāk – lieliem augiem ar ļoti blīvi saaugušām saknēm. Ja telpā ir sauss gaiss, puansetijas lapas ik pa laikam var nedaudz apsmidzināt ar ūdeni.

  • Mēslošana.

Kad sāk parādīties jaunie dzinumi, puansetiju reizi divās nedēļās jamēslo ar komplekso mēslojumu, kurā slāpeklis ir nedaudz vairāk kā fosfors un kālijs. Mēslojums ar šādu proporciju ir vislabākais visiem zaļajiem telpaugiem, un to var lietot līdz pat jūnija vidum. Jūlijā, augustā puansetiju pabaro ar mēslojumu, kas paredzēts ziedošiem telpaugiem, – tajā slāpekļa ir nedaudz mazāk, toties ir vairāk fosfora un kālija, kas veicina ziedpumpuru ieriešanos.

  • Apkārtējā vide.

Augam nepieciešama mērena gaisa temperatūra, apmēram 18–22 grādu robežās, kura ir ideālā komforta temperatūra. Temperatūrai noslīdot zem 10 grādiem vai paceļoties virs 28 grādiem, augs, visticamāk, aizies bojā. Kā arī ļoti svarīgs faktors, lai puansetija priecētu ar krāšņiem ziediem – tā nedrīkst atrasties caurvējā. Līdz ar to augu nedrīkst novietot uz palodzes, kuru no apakšas silda radiators, bet no augšas dzesē caur logu stikliem nākošais vēsums un vēdināšanas režīmā atvērts logs.

Izmantotais materiāls - māja&dārzs (delfi.lv); māja un dārzs (santa.lv); la.lv