Skip to content

ZIEMASSVĒTKU KAKTUSS. AR ZIEDIEM ADATU VIETĀ.

Savu nosaukumu Ziemassvētku kaktuss jeb Šlumbergera ir guvis, pateicoties 19. gadsimta franču kaktusu kolekcionāram Frederikam Šlumbergeram. Auga dzimtene ir pretēja sniegpilnai Ziemassvētku noskaņai: kaktusa dabīgā vide ir Brazīlija, kur tas parasti aug uz citiem kokiem un krūmiem kā epifīts (izmantojot citus augus kā balstus, nevis barības avotu) vai starp akmeņiem. Kaktusa ziedēšanas laiks ap Ziemassvētkiem ir skaidrojams ar to, ka šajā laikā Brazīlijā ir karstā tropu vasara. Tomēr par spīti savai tropiskajai dzimtenei augs lieliski aug arī Latvijas klimata apstākļos, un tas ir viegli kopjams, lai gan pastāv arī vairākas prasības, kas jāievēro, lai uzziedētu krāšņie ziedi.

  • Laistīšana.

Ziemassvētku kaktusam nepieciešams ūdens. Taču augam nepatīk sēdēt ūdens peļķē. Tādēļ pēc aplaistīšanas atlikušais ūdens no poda šķīvīša noteikti pēc kāda laika ir jānolej! Vislabākais veids, kā pārliecināties, vai tas jālaista – pārbaudīt zemes virskārtu. Ja tā ir sausa – aplaisti to. Pārāk liels ūdens daudzums var izraisīt puvi, bet pārāk lielā sausumā kaktuss neziedēs. Īpaši tas ir jāievēro ziemas laikā, kad kaktusam ir ziedēšanas laiks.

  • Augsne un mēslošana.

Augsnei, kura pārsvarā sastāv no lapu zemes, jābūt vieglai un caurlaidīgai, lai smalkajām saknītēm būtu viegli elpot. Augsnei jābūt viegli skābai, līdz ar to, laistot augu, ūdenim var mazliet piepilināt citrona sulu. Ziemassvētku kaktuss necieš, ka to pārstāda, izjaucot sakņu kamolu. Ja nepieciešams pārstādīt, augu pārveļ nedaudz lielākā podā. Gar poda malām un virskārtā plānā slānī pieber svaigu augsnes substrātu. Ziedēšanas laikā barības šķīdumu dod 1-2 reizes nedēļā, pārējā laikā mēslot var retāk.

  • Apkārtējā vide.

Ziemassvētku kaktuss ir tropu augs, tāpēc tam patīk vidēji silta temperatūra un liels gaisa mitrums. Kaktusa iecienītā gaisa temperatūra ir 18-25 grādi, un tam nepieciešams vismaz 50-60 procentu gaisa mitrums. Tāpēc augu nevajadzētu novietot sausās, pārkurinātās telpās vai tiešā radiatoru tuvumā. Kā arī jāuzmanās no saules gaismas – tam patīk daudz gaismas, tomēr nepatīk atrasties tiešos saules staros (saule var apdedzināt tā lapas). Tas piecietīs arī gaismas trūkumu, tomēr viskrāšņāk augs un plauks tieši spožas, netiešas gaismas apstākļos.

Izmantotais materiāls - māja&dārzs (delfi.lv); la.lv.