Skip to content

FALENOPŠU KOPŠANA.

Falenopši ir visbiežāk sastopamie orhideju dzimtas augi. Falenopšu ziedi mēdz būt gan dažādās viena toņa krāsās, gan raibi, gan arī dažādās formās. 

Lai gan fanelopši ir samērā viegli kopjami, tomēr ir jāzina raksturīgākās īpašības šo orhideju audzēšanā, lai augi būtu veselīgi un bagātīgi ar ziediem.

  • Saknēm ir nepieciešama pastāvīga svaiga gaisa pieplūde – gan gaisa saknēm, gan tām, kuras ir augsnē. Tādēļ, lai saknes saņemtu pietiekami daudz gaisa, falenopšus stāda speciālajos orhideju substrātos, kuri sastāv no rupjiem gabaliņiem – priežu mizas, sfagnu sūnas, skābarža lapām – kuri nodrošina gaisa apmaiņu.
  • Bieži nepārstādīt. Augu pārstāda, ja lapu rozete vairs cieši neturas orhideju substrātā, ir sapuvušas saknes, ir saplīsis pods vai saknēs ieviesušies kaitēkļi. Ja pārstāda, tad, vēlams, tajā pašā podā, atjaunojot orhideju substrātu. Nepieciešamības gadījumā var izvēlēties lielāku podu. Pārstādot nevajag visas saknes dabū zem zemes, jo gaisa saknes palīdz uzņemt mitrumu no gaisa. Ja kāda no tām tomēr sažūst, tad to var nogriezt – tas neietekmē auga attīstību.
  • Stādīt plastmasas podos, kuri ir viegli un caurspīdīgi, ar atvērumiem poda apakšā. Var izvēlēties arī māla podus, jo tie ir līdzvērtīgi plastmasas podiem. Protams, var audzēt arī citu materiālo podos, bet tie nedrīkst būt melnā krāsā (jo tad auga saknes nespēs uzņemt saules gaismu). Podos jābūt atvērumiem ūdens notecei gan sānos, gan apakšā – tāpat kā māla podiem.
  • Gaisa saknes (atrodas virs augsnes) nedrīkst mirkt ūdenī. Kā arī tās saknes, kuras ir augsnē, var tikai samērcēt, jo, ilgtoši stāvot ūdenī, saknes ātri nopūst.
  • Laistīšana nepieciešama vienu reizi nedēļā. Orhidejas substrātam vienmēr jābūt viegli mitram, bet ne slapjam! Uz poda paliktņa nedrīkst stāvēt ūdens, jo tas veicinās sakņu nopūšanu. Kad falenopsis ir apliets, tad pēc 30 – 60 minūtēm ūdens no poda palikņa ir jāizlej. Augu var arī mērcēt, bet tad ūdenim ir jāpievieno vājas koncentrācijas mēslojums, jo, mērcējot augu, barības vielas ātrāk izzūd.

  • Radīt augam mitru apkārtējo vidi, taču derēs arī vidēji sausa telpa. Lai telpā būtu augstāks mitruma līmenis, var iegādāties gaisa mitrināšanas ierīci, vai, piemēram, audzēt falenopsi vienuviet ar tādiem augiem, kas patērē daudz ūdens. Šādi augi arī iztvaiko lielāku ūdens daudzumu nekā citi un padara gaisu mitrāku.
  • Novietot augu gaišā vietā, it sevišķi pumpuru veidošanās un ziedēšanas laikā. Kad augs ir pumpuros vai ziedos, to nepieciešams novietot visgaišākajā vietā telpā, piemēram, uz dienvidu puses palodzes. Vasarā tomēr vēlams nodrošināt ēnu, lai augs neatrastos tiešos saules staros.
  • Izvairīties no auga novietošanas caurvējā. Tas falenopsim nepatiks un, ja būs gadījies tā, ka tas bijis gatavs ziedēt, bet dabūjis caurvēju, var nomest visus pumpurus.
  • Izmantotais materiāls - žurnāls "Dārza pasaule".