0 €

Pavasarī  dārzos, ceļmalās un pat mikrorajonu pagalmos uzzied pavasara pirmie ziedi un daudzi ziedu mīļotāji tos steidz noplūkt, lai mājās liktu vāzē. Lai ilgāk saglabātu jebkurus grieztos ziedus vai to kompozīcijas vāzē, DELFI Māja un dārzs apkopoja ārvalstu specializēto mediju ieteikumus, kā ilgāk saglabāt grieztos ziedus vizuāli pievilcīgus.

Pirmkārt, pirms likt ziedus vāzē, to kātu apakšējo daļu jāattīra no lapām, citādi tās ar laiku sāks ūdenī pūt. Vislabāk ziedus nogriezt nevis ar šķērēm, kas saspiež kātiņu, bet gan ar asu nazi. Eksperti tāpat iesaka kātiņus negriezt taisni, jo taisni nogriezti kātiņi sliktāk uzsūc ūdeni. Pašu nogriešanas procesu speciālisti iesaka veikt zem ūdens, jo pretējā gadījumā, ziedu kātu kapilāros izveidojas gaisa korķi, kuri kavē mitruma cirkulāciju.

Parasti ziedus liek vēsā ūdenī, kas nostāvējies, tomēr dažiem ziediem, piemēram, narcisēm un maijpuķītēm patīk silts ūdens. Vāzē ūdeni ik pēc laika ir jāmaina, taču to nevajadzētu darīt katru dienu. Piemēram, neļķēm nepatīk ūdens maiņas process. Kamēr tiek mainīts ūdens vāzē, var vēl nedaudz apgriezt ziedu kātiņus un paturēt to kātus zem tekoša ūdens strūklas.

Lai ziedi ar savu svaigumu priecētu iespējami ilgāk, ūdenim var pievienot dažas vielas, kuras noteikti atradīsies jebkurā mājā. Piemēram, lai ūdenī nesavairotos dažādi mikroorganismi, ūdenim pievienot cukuru ar galda etiķi (aptuveni viena ēdamkarote galda etiķa uz vienu litru ūdens). Ūdenim tāpat var pievienot streptocīdu vai aspirīnu (puse tabletes uz trīs litriem ūdens). Dažiem ziediem – lielākoties neļķēm – patīk arī ūdenī iepilināta borskābe (0,1 grams uz 1 litru ūdens).

Eksperti iesaka paturēt prātā arī to, ka daži ziedi necieš kaimiņu būšanu ar citiem, dodot priekšroku lepnai vientulībai vāzē – pie tādiem pieder neļķes, maijpuķītes, lilijas, narcises, rozes, magones un orhidejas.

Ziedu kompozīcijas vāzē jāsarga arī no caurvēju, tiešu saules staru, etilēna, ko izdala pūstoši augļi un dažādu augu daļas, ietekmes.

Ja ziedi vāzē vairs neizskatās svaigi, tos var atdzīvināt, ziedu kātus uz 2 – 3 minūtēm iemērcot verdošā ūdenī. Šāda “šoka” terapija, paplašinās ziedu saspiestos kapilārus un pumpuriņi atdzīvosies un izskatīsies svaigi vēl dažas dienas.

avots: delfi.lv

Iepriekšējie raksti Nākamie raksti